Vlakem na Malou Fatru

Na Slovensko moc ráda jezdím vlakem z Pardubic, protože to je pohodlné a za rozumný čas. Takže jsme konečně letos vyrazili zdolávat kopce Malé Fatry.

Minulý rok jsme navštívili obce Strečno - Nezbudská Lúčka a moc se nám tam líbilo a i bych se tam zase vrátila, ale nakonec jsem se rozhodla jet směr Terchová. Ubytování jsme si našli ve Vrátné, Starý dvor.

Vlak nám jel v 9:22 z Pardubic, přestup v Žilině na autobus a kolem 15h jsme už byli na ubytku, takže zbývalo ještě dost času na odpolední výšlap do NPR Tiesňavy.


Druhý den ráno jsme se nemohli dočkat až vyrazíme přes Jánošikovy díry na Malý a Velký Rozsutec. Vzhledem k tomu, že jsme se sem vydaly v červencové státní svátky, tak jsme čekali, že volných dní využijí i jiní lidé, takže přeš žebříky byla cesta pomalejší. To jsme ještě nevěděli, co nás čeká. Při výstupu na tyto dva vrcholy narazíte na úseky, které se podobají ferratové cestě. Pro nás fajn zpestření túry, pro někoho hororové minuty strachu a nejistoty jak to vylézt/slézt. Nebála bych se vzít sem ferratové vybavení. Není neobvyklé, že se uvolní během lezení kamínek a lidi nedodržují bezpečný odstup, doslova si skáčou po hlavách. Viděli jsme tolik lidí, co tam neměli co dělat, protože tyto úseky nezvládali. Pokud máte strach, doporučila bych vám, abyste tam ani nelezli. Pokud už se zvládnete vyškrábat nahoru, tak dolů lezte vždy čelem ke skále. A vemte si na to obuv, která je v lepší kondici než vy (ano, viděla jsem totálně odlepené obě podrážky u bot, ovázané páskami... takové boty byly na vyhození už min. na konci loňské sezóny).

Výhledy z obou Rorzsutců jsou nádherné, výšlap hodnotím jako lehce náročnější, proto opravdu zvažte zda vám na to síly stačí.

A příště bysme se mohli zase podívat třeba do Tater 😍


Trasa:

Komentáře